Nu kan du anmäla dig till berättarcaféer i Österbotten

En viktig del i GLÖDs verksamhet är berättarcaféer. Under våren 2020 höll vi en utbildning för att bli berättarcafé-ledare. Intresset var stort och vi utbildade 11 stycken berättarcaféledare. Flera av dessa kommer i höst att leda ett eget berättarcafé runt om i Österbotten

Ett berättarcafé är ett ställe där du i en avslappnad och trygg miljö får träffa andra, dela berättelser och utveckla ditt eget berättande. Ledaren handleder och inspirerar till att hitta berättelser ofta anknutna till ett visst tema.

Vi på GLÖD är så tacksamma över det fina samarbete vi har startat med flera medborgarinstitut, vuxeninstitut och arbis och kan genom detta samarbete erbjuda berättarcaféer på flera orter i Österbotten hösten 2020.

Nu är anmälningarna igång. Skynda att anmäla dig för snart kör de igång. Nedan hittas länkar för anmälan.

Vasa arbis: https://opistopalvelut.fi/vaasa/
Malax MI: https://mi.malax.fi/
Korsholms vuxeninstitut: https://vuxeninstitutet.korsholm.fi/
Pedersöre MI: https://mi.pedersore.fi/
Kronoby MI: https://mi.kvarnen.fi/

Publicerad av GLÖD - Österbottens berättarcentrum

GLÖD - Österbottens berättarcentrum arbetar för muntligt berättande glokalt - med Österbotten som utgångspunkt, med norden som samarbetspart, med hela världen i sikte. Verksamhetsområden är muntligt berättande som konstform, pedagogisk metod, verktyg för socialt engagemang och verktyg för att förmedla kulturhistoria och livsberättelser.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: